SİNA AFRA HAYATİ & GİRİŞİMCİLİK

SİNA AFRA HAYATI & GİRİŞİMCİLİK

Sina Afra, 21 Ekim 1968’de İstanbullu bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Nufüs kaydı İstanbul Kadıköy olmasına rağmen babasının diplomatlık görevi nedeniyle hayatının büyük bir bölümünü yurt dışında geçirmiştir. [Babası büyükelçi Haluk Afra (Kıbrıs, Hollanda, Lübnan, Arnavutluk, Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan, Almanya), Annesi ise sanat tarihçisi Şencan Afra]
İlkokul lise ve Üniversiteyi yurtdışında okudu. Lisede başarısız bir öğrenciydi. Üniversitede bu şekilde de devam ederse bir yere varamayacağını anlıyor ve kendisini toparlayıp 400 kişi arasında ilk 20’ye girdi.

1993 yılında Münster Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olan ve Mastır derecesine sahip olan Sina Afra 5 dil bilmektedir. Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Hollandaca…
Üniversite hayatında ya da öncesinde şirket kurmak girişimci olmak gibi hayalleri yoktu. ‘’Ben girişimciliği bilseydim kesinlikle denerdim.’’Girişimci olduktan sonra girişimciliğe üniversite yıllarında başlayanlar gibi olmak istediğini şu şekilde dile getirir. ‘’Keşke girişimciliğe 20 yaşımdayken başlasaydım”
İŞ HAYATI
1993 yılında Münster Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan hemen sonra, Danışmanlık şirketi KPMG’ de çalışmaya başlayar. KPMG Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan bir şirkettir.
Sina Afra,burada 150’den fazla projenin içinde yer almıştır. Burada 12 yıl boyunca çalışma hayatına devam eden Sina Afra, Kendi bloğunda KPMG’deki çalışma hayatı için, “Üniversiteyi bitirir, bitirmez orada başladım. 150’den fazla projenin içinde bulundum, bunların arasında en çok sevdiğim ve keyif aldıklarımın Şirket Satınalma projelerinin olduğunu farkettim. Bugüne kadar kalbimin derinliklerinde bir “deal maker”( anlaşma yapan veya görüşen kimse ) profili saklıdır.” şeklinde bahsetmiştir.
Hatta kendi işini yapanlara hep biraz kuşkuyla baktım diyebilirim. Aldıkları risk bana çok yüksek geliyordu.
Neden şirket satın alma projelerini sevdiğini şu şekilde dile getirir : ‘Şirket satın alma projeleri aslında bilimden ziyade sanat gibi projelerdi. Sadece değerlendirme gibi teknik becerilerin değil aynı zamanda çok boyutlu psikolojik olayların işin içine girdiği bir süreç. Onun için çok sevmişimdir.’
Strategy, Processes and Transformation (süreçler ve dönüşüm) grubundan sorumlu olan Afra, Bunun dışında bulunduğu Business Unit’in (iş ünitesi )personel sorumluluğunu da yapmaktaydı. 1995’te müdürlüğe terfi etti.
eBay’den gelen bir teklif üzerine KPMG’den ayrıldı.
2005’te e-ticaret şirketi eBay’e transfer olmdu.
eBay, İnternet üzerindeki en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesi olan Amerikan şirketi. Kurucusu İran-Amerikan asıllı Fransız Pierre Omidyar’dır.

Sina Afra, eBay Almanya İcra Kurulu Üyeliğini, Avrupa Kurumsal Gelişim Direktörü görevinin yanı sıra Avrupa’da Satın Alma ve Birleşmeler operasyonlarını sürdürmüş, 3 yıl boyunca eBay Türkiye (GittiGidiyor) Yönetim Kurulu üyesi görevini yerine getirmiştir. Bunun yanısıra eBay bünyesindeki Afterbuy’ın Genel Müdürlüğünü üstlenmiştir.
Afra, eBay sayesinde GittiGidiyor Yönetim Kurulu Üyesi olarak 2008’de Türkiye’ye taşınmıştır. Afra GittiGidiyor için; ‘’eBay için yaptığım tüm satınalmaların içinde Gittigidiyor ortaklığının her zaman özel bir yeri vardır.” şeklinde belirtmiştir.
GİRİŞİMCİLİK HAYATI
ebay’de Avrupa da satın almadan sorumluyken birisi eBay’a şirketini satmak için gelir. Şirketi ayda 300 bin dolar geliri var.(birkaç günlük toplantılar serisi ile)Şirketini satmak için 2 milar dolar ister. Afra bu kadar şirketine inanıyorsan neden satıyorsun şeklinde bi soru yöneltiyor. Adamın cevabı: 7 ayrı ülkede aranıyorum bundan dolayı şirketin bir bölümünü satmam gerekiyor. Daha sonra bu parayla bu 7 ülkeyi mahkemeye vereceğim ve tekrar yoluma devam edeceğim.
ebay şirketi satın aldı ama Afranın kafasına bir şey takıldı.
‘Beni 7 ülkede arasalar ben gider teslim olurum ve gençliğimizde bir hata yaptık affedin tarzı şeyler söylerdim.
• Daha sonra aramızdaki farkın onun girişimci bakış açısından kaynaklandığına karar verdim.

Markofoni..
ebay Avrupada özel bir alışveriş sitesini onu almaya çalışır ama alamaz. Bunun üzerine Sina Afra madem öyle bunu ben kendim kurarım diyerek işe koyulur. Ve 2008’de Türkiye’nin ilk özel alışveriş kulübü”olan , MARKAFONİ ‘yi kurdu.
• 2 sene içinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketi oldu.

Markafoni ve başarısı
Türkiye’nin ilk ve lider özel alışveriş kulübü Markafoni, üyelerine giyim, aksesuar, kozmetik ve dekorasyon başta olmak üzere pek çok kategorideki seçkin moda markalarına %90’a varan indirimlerle, kolay ve keyifli bir şekilde sahip olma imkanı sağlıyor. Markafoni sunduğu ürün çeşitliliği, özel avantajlar, renkli kampanyalar, sponsorlukları ve hizmet kalitesiyle müşteri çekiyor.
Markafoni’nin fark yaratan özelliklerini daha geniş kitlelere duyurabilmek için Eylül 2011’de kitlesel iletişim kampanyası gerçekleştirildi. kitlesel iletişim kampanyası gerçekleştiren ilk Türk özel alışveriş kulübü oldu.
Markafoni’den alışveriş yapmak ile aşık olmak arasında merak, heyecan, kıskançlık, bekleyiş, mutlu son gibi ortak noktaların olduğu fikrine dayanan, “Markafonik aşk” temalı reklam filmi çalışması gerçekleştirildi. ( https://youtu.be/Rl3yYWmi6Jg )
Televizyonun yanı sıra açıkhava, basın ve internet olmak üzere farklı kanallardan da hedef kitleye ulaşıldı.
Türkiye’de satış mağazası olmayan dünyanın seçkin moda markalarını Türkiye’ye getirmesiyle bilinen Markafoni, stil sahibi ünlülerle renkli kampanyalar gerçekleştiriyor ve üyelerine bir ünlünün üzerinde görüp beğendikleri bir ürünü %90’a varan indirimlerle alma fırsatı sunuyor.
İlk başta Markafoni kapalı bir klüptü oradan alışveriş yapabilmek bi arkadaşının seni davet etmesi gerekiyordu. Ve davet ettiğin arkadaşın eğer gelip alışveriş yaparsa sen ödül puan kazanıyorsun. Bu sistem çok iyi çalıştı.
Markafoni şimdiye kadar 2.5 senede en hızlı büyüyen ve kısa sürede en çok değer yaratan şirket oldu.
Mart 2008’de kurulan Markafoni kuruluşundan kısa bir süre yakaladığı hızlı büyüme ile dikkat çekti. Markafoni’ye ilk yatırım 2011’de yapıldı. MIH Allegro şirketin yüzde 71.2’sini satın almıştı. 2011’deki ortaklık anlaşması sonrası Markafoni yurtdışında da siteler açmıştı.
Şirketin yüzde 71.2’lik hisesinin 200 milyon dolara satıldığı sektörde konuşulmuştu.2014 yılının ortasında kalan hissselerini de satıp markafoni’den ayrıldı.
Markafoni dışında Zizigo, MissPera, Modnakasta (Ukrayna), Brandsexclusive (Avustralya), BrandsGalaxy (Yunanistan), Brandmarka (Güney Kore) gibi toplamda 20 dijital girişimin kurucusu oldu.
• UNDO
• Türkiye’nin çok önemli bir ayakkabı bağcığı üreticisi olduğu ancak bugüne kadar bu potansiyelin ortaya çıkmadığı ve değerlendirilmediği düşüncesinden yola çıkarak Undo’yu kurdu.
Dünya çapında da sadece ayakkabı bağına odaklanan bir marka henüz yok. Dolayısıyla biz de İstanbul merkezli tasarım stüdyosu “UNDO Labs” ile birlikte bunu bir fırsat olarak gördük ve Türkiye’nin üretim potansiyelini markalaştırmak üzere yatırımlarımızı bu yönde gerçekleştirdik

Evtiko Daireni satmak için siteye geliyorsun 48 saat içinde sana teklifte bulunuluyor.Teklifi kabul ettiğin taktirde 3 gün içinde evini satıyorsun. Daha sonra evtiko evi restore edip satıyor.İstanbulda 2016’da ev satmak ortalama 148 gün sürüyormuş ve Evtiko bunu 1 haftaya indiriyor. Amaç ev satma sürecini değiştirmek. AFRA, satın aldığı evi 90 günden az bir sürede başkasına satıyor. Evi başkasına satarken satın alan kişinin profilene benzer bir profile o evi satmaya çalışıyor.Bu nedenle satışlar kısa sürüyor.Bu aralar yurt dışı açılımı için çalışmalarını sürdüren Evtiko, kısa süre içinde Barselona, Madrid ve Roma’da operasyonlara başlayacak.
GOBOTİ.COM
• Goboti.com 2010 yılında özel tasarım tişörtleri satmak için kurulmuş bir site.
• “Daha fazla yatırım yapılması gereken bir sürece girdik. Bu yatırımın geri dönüşüyle ilgili şüphelerimiz vardı. Aslında ilgi ve satışlar çok iyi gidiyordu ve büyüme potansiyeli vardı. Çalışanlarımızla hüzünlü bir şekilde ayrılmak ve siteyi kapatmak zorunda kaldık.”(NEVZAT AYDIN)
• Türkiye’de daha önce de birkaç defa internet üzerinden t-shirt satışları yapan girişimler olmuştu. Hepsi de aynı kaderi paylaşmak zorunda kaldı. Bunun en büyük sebebi internet üzerinden satılan t-shirtlerin tasarım ağırlıklı olması nedeni ile yüksek fiyatlarla satılması ve alıcı kitlesinin sınırlı olması.
• GİRİŞİMCİLİK VAKFI
Kendisi girişimclikle 40yaşında tanıştı genç yaşta girişimciliğin artması için 2014’te kurucuları arasında olduğu Girişimcilik Vakfınu kurdu.
• Girişimcilik Vakfı’nın ana amacı, Türkiye’de girişimciliğin yaygınlaşması olup bunun için Türkiye’de girişimcilik ve liderlik açısından en yatkın ve en yetenekli gençlerin bulunması ve desteklenmesidir.
• Girişimcilik Vakfı, Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirmek için 17-24 yaşları arasındaki gençlerle birlikte çalışacak bir yapı oluşturmaya, girişimcilik kültürünü üniversite çağından itibaren yaymaya çalışan bir yapıdır.

Melek Yatırımcı olarak 2007’den beri yatırım yapıyor. Türkiye başta olmak üzere, Almanya, ABD, Hollanda, İngiltere, Güney Afrika’da ve İsviçre’de yatırımlarım var. Melek yatırım faaliyetlerimi Founderone isimli bir yatırım şirketi altında topladı. 2017’e kadar toplam 24 tane yatırımda bulundu.
Ödüller
Şu ana kadar yurt içinde ve yurt dışında 20’ye yakın ödüle layık görüldü. Halk oylamasıyla kazandığı iki ödül Webrazzi’nin “ Yılın Melek Yatırımcısı ” ve “ Yılın Web Girişimcisi ” ödülleri oldu. 2014 ve 2015’te Avrupa’nın en önemli 100 girişimcisinden biri seçildi (Wired Dergisi). 2015’teki listede tek Türktü. 2016 senesinde ilk defa Dünya’nın en önemli 100 Teknoloji insanından biri seçildi. (Wired Dergisi).

· http://www.sinaafra.com/about-me/
· https://www.linkedin.com/in/sinaafra
· http://www.girisimcilikvakfi.org/tr/yonetim-kurulu
· https://webrazzi.com/2017/07/05/sina-afra-evtiko-yatirim/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: